W grudniu 2019 r.  w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami. Od tamtego czasu pojawia się ich coraz więcej  w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają̨ się̨ kolejne samorządy.

Blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów. 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu. 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem.

Miejski Dom Kultury w Kole znalazł się na mapie miejsc, w których kobiety mają dostęp do różowych skrzynek. Osoby, które chciałyby wesprzeć akcją, prosimy o dostarczanie podpasek i tamponów, bo ze skrzyneczki można nie tylko brać, ale też można uzupełniać jej zawartość.

Do akcji zaprosiło nas Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Pani dyrektor Justyna Kałużyńska-Markocka  przekazała naszej  instytucji wyposażoną różową skrzyneczkę.

 

Skip to content